A A A
  • Jîna Aminî autorstwa RR
    Jîna Aminî autorstwa RR
  • Runak Resulpur
    Runak Resulpur
  • autorstwa RR
    autorstwa RR

Wystawa Runak Resulpur

Mamy wielką przyjemność zaprosić państwa na wystawę Jin Jiyan Azadî (Kobieta, Życie, Wolność) prezentującą prace Rounak Rasoulpour, kurdyjskiej artystki z Rożhelat (Kurdystanu irańskiego) obecnie mieszkającej w Szwecji. Wystawa plenerowa jest częścią festiwalu Kurdish Sun in Winter Warsaw i zostanie otwarta w warszawskich Łazienkach w dniu 7 lutego o godzinie 15.00 na co serdecznie państwa zapraszamy. Można ją będzie oglądać do końca lutego. Organizatorami wystawy są Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy oraz zespół ALCITfem.

 

 

Rounak Rasoulpour & Jin Jiyan Azadî (Kobieta, Życie, Wolność)

 

 

Jestem Rounak Rasoulpour, kurdyjską artystką, ilustratorką, animatorką i projektantką graficzną. Aktywnie działam w tych dziedzinach od dwudziestu lat, a moje prace były publikowane i wystawiane w irackim Kurdystanie, Iranie, Turcji, Szwecji, Polsce oraz wielu innych krajach.

 

Urodziłam się w 1978 roku w Mahabadzie w irańskim Kurdystanie (Wschodnim Kurdystanie lub Rojhelat w języku kurdyjskim). Szkołę podstawową ukończyłam w Bokan, a następnie uczęszczałam do szkoły artystycznej w Mahabadzie. Później kontynuowałam naukę na kierunku projektowania graficznego na Uniwersytecie w Urmii. Po ukończeniu studiów rozpoczęłam pracę jako nauczycielka fotografii w Centrum Dziecięcym, jednak zostałam zwolniona z powodu nauczania w języku kurdyjskim, który jest moim językiem ojczystym. Dodatkowo nie zdałam politycznych i ideologicznych egzaminów Islamskiej Republiki Iranu. Mimo to postanowiłam kontynuować edukację i w 2004 roku wyjechałam do irackiego Kurdystanu (Południowego Kurdystanu lub Başûr), aby podjąć studia ceramiczne na Uniwersytecie Sztuk Pięknych w Sulejmaniji. Podczas pobytu w Başûrze stworzyłam i opublikowałam okładki do setek książek, czasopism, albumów muzycznych, a także zaprojektowałam plakaty i logotypy. Część z tych projektów była efektem współpracy z innym artystą, a jednocześnie moim mężem, Seywanem Saeedyanem.

 

Z uwagi na trudne warunki panujące w irackim Kurdystanie, w 2014 roku wraz z rodziną podjęliśmy decyzję o przeprowadzce do Amed (Diyarbakır) w Bakur (Północnym Kurdystanie/Turcji). Tam zaangażowałam się w projekty ilustracyjne do książek dla dzieci, realizując ilustracje do 21 publikacji w dialektach kurdyjskiego – kurmandżi i zazaki. Pracowałam również przy projektach animowanych dla Zarok TV ( pierwszego i jedynego kanału telewizyjnego dla dzieci kurdyjskich). Byłam ilustratorką i projektantką postaci w teledyskach oraz innych produkcjach. W sumie brałam udział w realizacji 12 animacji. Praca nad sztuką skierowaną do dzieci dawała mi ogromną satysfakcję, ponieważ w naszym regionie edukacja dzieci i młodzieży jest często zaniedbywana, a kurdyjskie dzieci mieszkające w Europie mają ograniczony dostęp do nauki w swoim języku ojczystym.

 

Bycie kurdyjską artystką wiąże się z wieloma wyzwaniami, zwłaszcza dla kobiet, jednak nigdy mnie to nie zniechęciło. Przeciwnie – kurdyjskie kobiety często inspirowały mnie swoją siłą i determinacją, stając się ważnym motywem w mojej twórczości. Wystawa, którą prezentuję, ukazuje sylwetki licznych bohaterek, zakorzenionych zarówno w naszej tragicznej historii, jak i w bogatej kulturze. Obecnie mieszkam w Sztokholmie i kontynuuję pracę jako projektantka graficzna dla Wydawnictwa Apec. W 2020 roku zaprojektowałam moją pierwszą okładkę do książki w języku polskim – Gorączka (zbiór opowiadań kurdyjskiego pisarza Mehmeta Dicle, przetłumaczony przez Joannę Bocheńską i wydany przez Wydawnictwo Akademickie Dialog).

 

Aby zobaczyć moje prace, odwiedź stronę.