ALCITfem
ALCITfem
Aktywizm i jego moralne i kulturowe podstawy: alternatywne obywatelstwo i rola kobiet w Kurdystanie i diasporze (ALCITfem) to interdyscyplinarny projekt badawczy obejmujący studia literackie, antropologiczne, genderowe i społeczne. Z punktu widzenia metod i zaplecza teoretycznego łączy on humanistykę i badania społeczne poprzez współpracę następujących instytutów: Pracowni Studiów Kurdyjskich Instytutu Orientalistyki Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego (PSK IO UJ, Kraków), Centrum Studiów Genderowych Uniwersytetu Oslo (STK, Senter for Tverrfaglig Kjonnsforskning), Centrum Zaawansowanych Studiów Ludnościowych i Religijnych (CASPAR) na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie (UEK), Fafo, Instytutu Badań Pracy i Społecznych (Oslo) i Muzeum Azji i Pacyfiku (Warszawa). Projekt finansowany jest w ramach programu Grieg Narodowego Centrum Nauki, z Funduszy Norweskich.
Publikacje - rezultaty naszego projektu
W niniejszej zakładce przedstawiamy publikacje będące rezultatem naszego projektu. Zgodnie z zasadami projektu Grieg wszystkie nasze publikacje są w otwartym dostępie.
Seminarium podsumowujące projekt ALCITfem
Zapraszamy na dwudniową konferencję zatytułowaną Gender, Citizenship and Resistance in Minoritized Communities (Płeć, obywatelstwo, protest i społeczeństwa marginalizowane), zorganizowaną przez Centrum Badań nad Płcią Uniwersytetu Oslo (STK) i Fafo, Instytut Pracy i Badań Społecznych, w ramach projektu ALCITfem. Celem wydarzenia będzie analiza, jaką rolę odgrywa płeć w aktywizmie i obywatelstwie w społecznościach, które zostały zmarginalizowane w aspekcie krajowym, międzynarodowym i postkolonialnym. Konferencja odbędzie się w dniach 11 -12 marca 2024 r., Tøyen Hovedgård.
Wystawa: Kobiety na wygnaniu
Zapraszamy do Oslo, na wystawę fotografii Kobiety na wygnaniu (Women in Exile), która przedstawia życie codzienne kurdyjskich kobiet w trakcie i po zakończeniu konfliktu. Otwarcie będzie maiło miejsce w Oslo, w siedzibie Project Room Gamle Munch. Wystawa potrwa do 31 marca 2024, realizowana jest w ramach projektu ALCITfem.
Seminarium ALCITfem w Sztokholmie
W dniu 9 marca w Blibliotece Kurdyjskiej w Sztokholmie przy Gustavlundsvagen 170, w dzielnicy Alvik odbyło się seminarium podsumowujące nasz projekt ALCITfem, zatytułowane Aktywizm kurdyjskich kobiet: rodzina, kultura, ekologia i polityka.
Kobieta, życie, wolność. Praca kurdyjskich kobiet oczami kurdyjskich fotografek
Wystawa fotograficzna: Kobieta, życie wolność. Praca kurdyjskich kobiet oczami kurdyjskich fotografek zorganizowana w Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie w dniach 12.10.2023-28.01.2024. Prezentowana wystawa fotografii swoim tytułem nawiązuje do hasła niedawnej rewolucji w Iranie i stanowi kontynuację wystawy Jin, jiyan, azadi (Kobieta, życie, wolność) – życie codzienne i zaangażowanie społeczne kurdyjskich kobiet w Kurdystanie i diasporze zorganizowanej przez Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie w maju 2021 roku. Obecna ekspozycja jest jednak jedyna w swoim rodzaju. Ukazuje rożne interpretacje hasła przewodniego z punktu widzenia kurdyjskich kobiet i rzuca światło na te aspekty ich życia, które zazwyczaj pozostają w cieniu. Udział biorą: Fatma Çelik, Negar Kamangar, Angel Istek Alcu, Zhila Karimian, Nuray Atmaca, Hatice Demir Kaya, Sara Namo, Bêrîvan Matyar, Tawar Adil, Suna Parlak, Sharareh Farzi, Khebat Ibrahim.
Kobieta, życie, wolność - życie codzienne i zaangażowanie społeczne kurdyjskich kobiet w Kurdystanie i diasporze
Wystawa Jin, jiyan, azadî /Kobieta, życie, wolność - życie codzienne i zaangażowanie społeczne kurdyjskich kobiet w Kurdystanie i diasporze prezentowana w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha jest krakowską odsłoną wystawy przygotowanej w 2021 roku w Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie w ramach międzynarodowego projektu badawczego Aktywizm i jego moralne i kulturowe podstawy: alternatywne obywatelstwo i rola kobiet w Kurdystanie i diasporze (ALCITfem) realizowanego z Funduszy Norweskich i Narodowego Centrum Nauki przez instytucje polskie i norweskie (Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, Uniwersytet Oslo, Fafo - Instytut Badań Pracy i Społecznych (Oslo) oraz Muzeum Azji i Pacyfiku).
Drugie seminarium w Krakowie
W dniach 05-09.10.2023 na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie odbyło się nasze drugie seminarium projektowe w trakcie którego dyskutowaliśmy o naszej książce - planowanej jako rezultat naszego ponad trzyletniego projektu.
Nasze seminarium w Oslo
W dniach 4-7.04.2022 naszemu zespołowi udało się spotkać w pełnym składzie pokonując przeszkody pandemii. Spędziliśmy cztery dni na fascynujących dyskusjach. Zapraszamy do obejrzenia panelu Kurdish migration. What are the latest developments and how does gender matter?, który odbył się 5.04 w ramach cyklu Śniadań Fafo. Prezentacje z panelu dostępne są pod linkiem. Poniżej przedstawiamy plan seminarium a zdjęcia znajdują się pod linkiem w galerii.
Mulher, Vida, Libertade - vida diária e envolvimiento social das mulheres curdas
W październiku i listopadzie nasza wystawa Jin, jiyan, azadî (Kobieta, życie, wolność) - życie codzienne i zaangażowanie społeczne kurdyjskich kobiet w Kurdystanie i diasporze została pokazana w Casa da Horta w Porto w Portugalii jako Mulher, Vida, Libertade - vida diária e envolvimiento social das mulheres curdas no Curdistão e na Diáspora. Otwarciu wystawy w dniu 9.10 towarzyszyło seminarium Życie codzienne i zaangażowanie społeczne kurdyjskich kobiet w Kurdystanie i diasporze podczas którego Hüseyin Rodi Keskin i Joanna Bocheńska opowiadali o swoich badaniach i o głównych założeniach projektu ALCITfem.
Krakowskie seminarium ALCITfem
W dniach 4-6.10.2021 odbyło się nasze pierwsze seminarium w projekcie. Z uwagi na okoliczności pandemii nasze dyskusje odbywały się w formie hybrydowej, w sali Colegium Maius i w przestrzeni online.
Kobieta, życie, wolność - wystawa
Wystawa fotograficzna: Jin, jiyan, azadî (Kobieta, życie, wolność) - życie codzienne i zaangażowanie społeczne kurdyjskich kobiet w Kurdystanie i diasporze. Muzeum Azji i Pacyfiku, Warszawa: 14.05 - 30.06.2021. „Jin, jiyan, azadî” (Kobieta, życie, wolność) to znany kurdyjski slogan używany w szczególności przez Kurdów w Turcji i Syrii dla propagowania walki zbrojnej podejmowanej przez kurdyjskie kobiety oraz ich zaangażowania politycznego i społecznego w innych częściach Kurdystanu, tj. także w Iranie i Iraku. To także tytuł innej dostępnej online wystawy fotograficznej autorstwa Sonji Hamad, która poświęcona jest partyzantkom walczącym w Syrii. Od początku wojny toczącej się w tym kraju w doniesieniach światowych mediów dominuje wizerunek kurdyjskich bojowniczek, kierując uwagę globalnej opinii publicznej na odważne kobiety walczące z tzw. Państwem Islamskim w Syrii. Jednocześnie niewiele wiadomo o życiu codziennym kurdyjskich kobiet, które w ostatnich dziesięcioleciach uległo gwałtownej transformacji. Mało mówi się także na temat innych form ich społecznego zaangażowania. Z powodzeniem pełnią role nauczycielek, studentek, pracownic, lekarek czy aktywistek. Główną ideą wystawy jest więc prezentacja tych mniej znanych aspektów życia codziennego i zmagań kurdyjskich kobiet.
Fritillaria Kurdica 22
Ukazał się nowy specjalny numer biuletynu Fritillaria Kurdica publikowany w ramach projektu ALCITfem. Przedstawiamy w nim pracę magisterską Rodiego Hüseyina Keskina zatytułowaną Cultural Initiatives for Language Revitalisation among Kird/Zaza Women in Turkish Kurdistan (Kulturowe inicjatywy na rzecz rewitalizacji języka wśród Kurdyjek Zaza w Kurdystanie tureckim) przygotowaną w ramach jego udziału w projekcie Aktywizm i jego moralne i kulturowe podstawy: alternatywne obywatelstwo i rola kobiet w Kurdystanie i Diasporze (ALCITfem). Praca została obroniona dnia 26 września 2023 roku.