A A A

Nowy projekt: Obywatelstwo, migracja i aktywizm kobiet

Zapraszamy do odwiedzenia zakładki naszego nowego projektu Citizenship, Migration and Women’s Activism in Kurdistan and the Diaspora (Obywatelstwo, migracja i aktywizm kobiet w Kurdystanie i diasporze), którego realizację rozpoczęliśmy na przełomie roku 2024/2025. Inicjatywa jest częścią większej całości - projektu Science and Society: Bilateral initiative in Social Sciences, Arts and Humanities (Nauka i społeczeństwo: Dwustronna inicjatywa w zakresie nauk społecznych, sztuki i nauk humanistycznych) finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki z Norweskiego Mechanizmu Finansowego (2014-2021) oraz Mechanizmu Finansowego EOG (2014-2021).

 

Zaangażowane Instytucje: Pracownia Studiów Kurdyjskich UJ, Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy w Warszawie, Centrum Zaawansowanych Studiów Ludnościowych i Religijnych UEK (CASPAR, Kraków), Centrum Studiów Genderowych Uniwersytetu Oslo, Fafo, Instytut Badań Pracy i Społecznych (Oslo), Instytut Kurdyjski w Brukseli, stowarzyszenie Kurdish Academics and Professionals Network (Kurd Akad) oraz Kurdyjskie i Tureckie Centrum Społeczne/Halkevi Kurdish and Turkish Community Centre w Londynie.

 

Nasz nowy projekt koncentruje się na popularyzacji wyników badań projektu ALCITfem (Aktywizm i jego moralne i kulturowe podstawy: alternatywne obywatelstwo i rola kobiet w Kurdystanie i diasporze) i współpracy z podmiotami pozaakademickimi. W lutym i marcu zaprosimy Państwa na cykl dyskusji, warsztatów i wystawę. Wydarzenia te są organizowane we współpracy z polskimi i kurdyjskimi instytucjami akademickimi w Warszawie, Brukseli i Londynie. Chcemy porozmawiać na temat różnych aspektów kurdyjskiej migracji zarówno w przypadku samych migrantów jak i społeczności przyjmujących, szczególnie w Polsce, gdzie kryzys na granicy polsko-białoruskiej ujawnił wiele pilnych potrzeb. Skupimy się na aktywizmie kurdyjskich kobiet, ich reprezentacji, działalności artystycznej i aktywności w tzw. niewielkiej skali, które badaliśmy w projekcie ALCITfem. Punktem wyjścia do dyskusji będą polskie i kurdyjskie filmy, tak aby publiczność mogła wykorzystać zainspirowaną filmami wyobraźnię moralną w celu wyobrażenia sobie i przemyślenia sytuacji migrantów. Projekt będzie realizowany odpowiednio z instytucjami polskimi i kurdyjskimi.

 

więcej informacji w zakładce Projekty