A A A

AKTUALNOŚCI

  • Fritillaria Kurdica 22

    Mamy przyjemność przedstawić nowy specjalny numer naszego biuletynu wychodzącego tym razem w ramach projektu badawczego ALCITfem. W 22 numerze przedstawiamy pracę magisterską Rodiego Hüseyina Keskina zatytułowaną Cultural Initiatives for Language Revitalisation among Kird/Zaza Women in Turkish Kurdistan (Kulturowe inicjatywy na rzecz rewitalizacji języka wśród Kurdyjek Zaza w Kurdystanie tureckim) przygotowaną w ramach jego udziału w projekcie Aktywizm i jego moralne i kulturowe podstawy: alternatywne obywatelstwo i rola kobiet w Kurdystanie i Diasporze (ALCITfem). Praca została obroniona dnia 26 września 2023 roku.

  • fot. Benyamin Farnam

    Seminarium podsumowujące projekt ALCITfem

    Zapraszamy na dwudniową konferencję zatytułowaną Gender, Citizenship and Resistance in Minoritized Communities (Płeć, obywatelstwo, protest i społeczeństwa marginalizowane), zorganizowaną przez Centrum Badań nad Płcią Uniwersytetu Oslo (STK) i Fafo, Instytut Pracy i Badań Społecznych, w ramach projektu ALCITfem. Celem wydarzenia będzie analiza, jaką rolę odgrywa płeć w aktywizmie i obywatelstwie w społecznościach, które zostały zmarginalizowane w aspekcie krajowym, międzynarodowym i postkolonialnym. Konferencja odbędzie się w dniach 11 -12 marca 2024 r., Tøyen Hovedgård.

  • Wystawa: Kobiety na wygnaniu

    Zapraszamy do Oslo, na wystawę fotografii Kobiety na wygnaniu (Women in Exile), która przedstawia życie codzienne kurdyjskich kobiet w trakcie i po zakończeniu konfliktu. Otwarcie będzie maiło miejsce w Oslo, w siedzibie Project Room Gamle Munch. Wystawa potrwa do 31 marca 2024, realizowana jest w ramach projektu ALCITfem.

  • Seminarium ALCITfem w Sztokholmie

    Mamy zaszczyt zaprosić na organizowane wraz z Bliblioteką Kurdyjską w Sztokholmie seminarium podsumowujące nasz projekt ALCITfem, zatytułowane Aktywizm kurdyjskich kobiet: rodzina, kultura, ekologia i polityka, które odbędzie się 9 marca w siedzibie Biblioteki Kurdyjskiej przy ulicy Gustavlundsvagen 170, Alvik, Sztokholm o godz. 14.00.

  • by K.Krzywicka

    Polityka, ekologia, aktywizm: Kobiety kurdyjskie wobec katastrofy klimatycznej w Zachodniej Azji

    Serdecznie zapraszamy na panel dyskusyjny Polityka, ekologia, aktywizm: Kobiety kurdyjskie wobec katastrofy klimatycznej w Zachodniej Azji towarzyszący wystawie Kobieta, życie, wolność. Praca kurdyjskich kobiet oczami kurdyjskich fotografek. Panel odbędzie się w języku angielskim w Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie ul. Solec 24,w dniu 23.11.2023 (czwartek) o godz. 18.00.

  • Kobieta, życie, wolność. Praca kurdyjskich kobiet oczami kurdyjskich fotografek

    Zapraszamy na wystawę Kobieta, życie, wolność. Praca kurdyjskich kobiet oczami kurdyjskich fotografek odbywającą się w Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie w dniach 12.10.2023-28.01.2024. Prezentowana wystawa fotografii swoim tytułem nawiązuje do hasła niedawnej rewolucji w Iranie i stanowi kontynuację wystawy Jin, jiyan, azadi (Kobieta, życie, wolność) – życie codzienne i zaangażowanie społeczne kurdyjskich kobiet w Kurdystanie i diasporze zorganizowanej przez Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie w maju 2021 roku. Zapraszamy na otwarcie, które odbędzie się 12.10 o godz. 18.00. W spotkaniu wezmą udział kurdyjskie fotografki i członkowie projektu

  • Kobieta, życie, wolność” - życie codzienne i zaangażowanie społeczne kurdyjskich kobiet w Kurdystanie i diasporze

    Zapraszamy do Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha na krakowską odsłonę wystawy Kobieta, życie, wolność - życie codzienne i zaangażowanie społeczne kurdyjskich kobiet w Kurdystanie i diasporze w dniach 8.10 - 22.10.2023. Wystawie towarzyszyć będą liczne wydarzenia związane z kurdyjską kulturą i projektem ALCITfem, w ramach którego wydarzenie się odbywa. Poniżej przedstawiamy cały program. Oprócz Muzeum Manggha zapraszamy również do Muzeum Etnograficznego w Krakowie i online.

  • Anioły z Sindżaru - dyskusja o filmie

    W ramach projektu badawczego ALCITfem mamy przyjemność zaprosić na dyskusję o filmie Anioły z Sindżaru (Polska, Niemcy 2022) z udziałem reżyserki Hanny Polak. Anioły z Sindżaru nominowanej do Oscara i Emmy Hanny Polak to przejmujące wołanie o sprawiedliwość. Demaskacja straszliwej zbrodni przeciwko ludzkości: to horror zapomnianego ludobójstwa i ludzi, którym odmawia się wszelkich praw, ale także świadectwo ich nadziei, siły i odwagi. Dyskusja o filmie odbędzie się 09.03.2022 o godzinie 18.00 na platformie zoom w języku angielskim.

  • Anioły z Sindżaru

    Jako patroni filmu polecamy wspaniały film Hanny Polak Anioły z Sindżaru. Ludobójstwo XXI wieku, który można obejrzeć na HBO Max, patrz zwiastun.

     

  • Nowy specjalny numer czasopisma

    Mamy przyjemność przedstawić nowe, specjalne wydanie naszego czasopisma. W 21 numerze przedstawiamy wywiady ze zbieraczami folkloru kurdyjskiego z Bakuru (Kurdystan turecki), Baszuru (Kurdystan iracki) i Chorasanu (Iran). Wywiady zostały przeprowadzone w latach 2020-2022 w różnych dialektach języka kurdyjskiego i tak też są prezentowane: w kurmandżi, zazaki i badini.

  • Seminarium o folklorze

    W dniach 27-28.10.2022 na Uniwersytecie Jagiellońskim i w Muzeum Etnograficznym w Krakowie odbędzie się seminarium zatytułowane Folklor Kurdyjski jako Światowe Dziedzictwo Kulturowe: Język, Muzyka i Archiwa (Kurdish Folklore as World Heritage: Language, Music, and the Archives). Seminarium ma na celu nawiązanie kontaktu i wymianę doświadczeń między kolekcjonerami folkloru a jego badaczami. Realizowane jest w ramach współpracy Uniwersytetu Exeter i Uniwersytetu Jagiellońskiego w projekcie Obywatele świata: Współczesna literatura kurdyjska i proces kształtowania dziedzictwa kulturowego jako sposoby transformacji i rewitalizacji kurdyjskiego języka i tradycji ustnej finansowanego w ramach programu Opus-17 Narodowego Centrum Nauki oraz w ramach projektu DAME Uniwersytetu Exeter, który dedykowany jest tworzeniu archiwów na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej.

  • Postdoc 3 w projekcie ALCITfem

    Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie (Kraków, Polska) ogłasza konkurs na stanowisko pracownika naukowego (post-doc) w zespole naukowym Centrum Zaawansowanych Studiów Ludnościowych i Religijnych (CASPAR). Szczegóły poniżej.

  • źródło: Internet

    Apel PSK UJ w sprawie sytuacji na granicy

    Jako Pracownia Studiów Kurdyjskich ZI UJ, my związani z nią naukowcy, doktoranci i studenci, wzywamy polskie i europejskie władze, żołnierzy straży granicznej i policjantów, aby nie lekceważyli dziejącej się na polsko-białoruskiej granicy ludzkiej tragedii. Nie godzimy się na prezentowanie uchodźców jako wroga, nawet jeśli określa się go narzędziem w rękach innych sił. Wrogiem nie są na pewno rzesze zdesperowanych, głodnych i zziębniętych ludzi, których jedyną winą jest poszukiwanie lepszego życia. Nie są też po prostu niczyim „narzędziem”, ale przede wszystkim cierpiącymi ludźmi, którym należy zapewnić wodę, pożywienie, schronienie i pierwszą pomoc. Martwi nas, że w zaistniałej tragicznej sytuacji nie ma mowy o próbach rozwiązania ich położenia, a jedynie o sankcjach wobec białoruskiego reżimu. Przynosi to wstyd nie tylko tzw. wartościom europejskim (i chrześcijańskim!), ale także polskiej historii, gdzie walka o ludzką godność zajmowała tak ważne miejsce.

  • Tradycja ustna, język i sztuka kurdyjska

    Szanowni Państwo, mamy przyjemność zaprosić na kolejny i ostatni panel dyskusyjny na temat tradycji ustnej, języka i sztuki kurdyjskiej zatytułowany Tradycja ustna, język i sztuka kurdyjska - rozmowa z artystami i praktykami, który odbędzie się w dniu 22 czerwca 2021 r. o godz. 15.00 czasu londyńskiego, 16.00 czasu krakowskiego. Panel będzie prowadzony w języku kurdyjskim (różne dialekty), pytania i odpowiedzi w języku kurdyjskim i angielskim.

  • Kurdystan oczami kobiet

    Mamy przyjemność zaprosić na spotkanie Kurdystan oczami kobiet, które odbędzie się 17.06.2021 o godz. 18.00 za pośrednictwem platformy zoom. Spotkanie jest imprezą towarzyszącą wystawie Kobieta, życie, wolność – życie codzienne i zaangażowanie społeczne kurdyjskich kobiet w Kurdystanie i diasporze odbywającej się do końca czerwca w Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie.



  • Wyniki konkursu na postdoc3

    Z przyjmenością informujemy, że konkurs na stanowisko postdoc 3 w projekcie badawczym ALCITfem (Aktywizm i jego moralne i kulturowe podstawy: alternatywne obywatelstwo i rola kobiet w Kurdystanie i diasporze) finansowanym w ramach programu Grieg przez Narodowe Centrum Nauki z Funduszy Norweskich ogłoszony 12.05.2021 został rozstrzygnięty.

  • Archiwum Kurdistan Photolibrary i kurdyjskie kobiety

    W imieniu Muzeum Azji i Pacyfiku oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego mamy przyjemność zaprosić na spotkanie z Edith Maubec – Madame Chris Kutschera, twórczynią cyfrowego archiwum zdjęć Kurdistan Photolibrary, które odbędzie się 10.06. 2021, 18:00 (CET). Seminarium odbędzie się w języku angielskim.

  • Wyniki konkursu na stanowisko Stypendysta/Doktorant

    Z przyjmenością informujemy, że konkurs na stanowisko Stypendysta/Student/Doktorant_2 w projekcie badawczym ALCITfem (Aktywizm i jego moralne i kulturowe podstawy: alternatywne obywatelstwo i rola kobiet w Kurdystanie i diasporze) finansowanym w ramach programu Grieg przez Narodowe Centrum Nauki z Funduszy Norweskich ogłoszony 12.05.2021 został rozstrzygnięty.

  • Z kurdyjskiego na kurdyjski: o tłumaczeniach pomiędzy dialektami

    Mamy przyjemność zaprosić na seminarium zatytułowane Z kurdyjskiego na kurdyjski. O tłumaczeniach pomiędzy dialektami, które odbędzie się 8 czerwca o godz. 18.00 czasu polskiego za pośrednictwem aplikacji zoom. Spotkanie odbędzie się w języku kurdyjskim i poprowadzi je Prof. Jaffer Sheyholislami.

  • Kurdyjskie tłumaczenia literatury światowej

    Mamy przyjemność zaprosić panel dyskusyjny poświęcony kurdyjskim tłumaczeniom światowej literatury z udziałem autorów i tłumaczy kurdyjskich. Sesja będzie prowadzona w języku kurdyjskim (różne dialekty), pytania i odpowiedzi w języku kurdyjskim i angielskim. Zapraszamy 25.05.2021 o godzinie 16.00 CET, 15.00 UK.

  • Wyniki konkursu na postdoc1

    Miło nam poinformować, że konkurs na stanowisko postdoc1 w projekcie badawczym ALCITfem (Aktywizm i jego moralne i kulturowe podstawy: alternatywne obywatelstwo i rola kobiet w Kurdystanie i diasporze) finansowanym w ramach programu Grieg przez Narodowe Centrum Nauki z Funduszy Norweskich ogłoszony 27.04.2021 został rozstrzygnięty.

  • Kobieta, życie, wolność - wystawa

    Mamy zaszczyt zaprosić na wystawę Jin, jiyan, azadî (Kobieta, życie, wolność) - życie codzienne i zaangażowanie społeczne kurdyjskich kobiet w Kurdystanie i diasporze, która odbędzie się w Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie w dniach 14.05.-30.06-2021. Wystawa oragizowana jest we współpracy z Kurdistan Photolibrary w ramach projektu ALCITfem. Otwarcie odbędzie się dnia 13.05 o godzinie 18.00 w Muzeum, przy ulicy Solec 24. Więcej o wystawie pod linkiem.

  • Konkurs na stanowisko postdoc 3

    Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie ogłasza konkurs na stanowisko adiunkta w grupie pracowników badawczych w Centrum Zaawansowanych Badań Ludnościowych i Religijnych (CASPAR) w dyscyplinie nauk socjologicznych na stanowisko postdoc na okres 30 miesięcy w projekcie badawczym: Aktywizm i jego kulturowe i moralne podstawy: alternatywne obywatelstwo i rola kobiet w Kurdystanie i diasporze finansowanego z Funduszy Norweskich, przez Naukowe Centrum Nauki w ramach programu Grieg.

  • Konkurs na stypendium doktoranckie w projekcie ALCITfem

    Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie ogłasza konkurs na stypendium NCN przyznawane w ramach grantu programu GRIEG realizowanego w Centrum Zaawansowanych Badań Ludnościowych i Religijnych (CASPAR), dla doktoranta, na okres 30 miesięcy w projekcie badawczym: Aktywizm i jego kulturowe i moralne podstawy: alternatywne obywatelstwo i rola kobiet w Kurdystanie i diasporze finansowanym z Funduszy Norweskich przez Naukowe Centrum Nauki w ramach programu Grieg. Do konkursu mogą przystąpić osoby, które spełniają wymogi określone w załączniku do uchwały Rady NCN nr 25/2019 z dnia 14 marca 2019.: 1) posiadają co najmniej stopień magistra; 2) posiadają odpowiedni dorobek naukowy; 3) biorą czynny udział w życiu naukowym; Szczegółowe zasady oraz wymagane dokumenty znajdują się w ogłoszeniu poniżej.

  • Seminarium Kobiety-dengbeże, Kobiety-zbieracze folkloru

    Mamy przyjemność zaprosić na seminarium zatytułowane Kobiety-dengbeżowie, kobiety-kolekcjonerki folkloru, które odbędzie się 4 maja 2021 o godzinie 15.00 czasu centralnoeuropejskiego za pośrednictwem platformy zoom. W spotkaniu udział wezmą kolekcjonerki folkloru Gulê Şadkam, Bêrîvan Matyar i Evîndar Şevîn oraz dr Marlene Schäfers.

  • Rezultaty konkursu na postdoc2

    Informujemy, że konkurs na stanowisko postdoc2 w projekcie ALCITfem ogłoszony powtórnie 18.06 został rozstrzygnięty. Laureatką konkursu została pani dr Kaziwa Dylan.

  • Tłumaczenia i Rewitalizacja Języka: literatura kurdyjska na świecie

    Pracownia studiów kurdyjskich ma zaszczyt zaprosić na kolejny panel z cyklu: Tłumaczenia i Rewitalizacja Języka: literatura kurdyjska na świecie, rozmowę z naukowcami i tłumaczami literatury kurdyjskiej na języki: polski, włoski, francuski, oraz angielski.

     

     

  • Konkurs na stanowisko postdoc1 po raz drugi

    W pierwszym konkursie ogłoszonym na stanowisko postdoc1 w dniu 10 marca nie wybrano żadnego kandydata. Dlatego ogłoszenie konkursowe publikujemy ponownie. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 13.05. 2021. Formularze wymagane do wypełnienia w konkursie znajdują się poniżej wraz z ogłoszeniem konkursowym.

  • Performans Dengbeżów jako inspiracja dla współczesnego kurdyjskiego teatru i muzyki

    Mamy przyjemność zaprosić na seminarium online zatytułowane Performans Dengbeżów jako inspiracja dla współczesnego kurdyjskiego teatru i muzyki, które odbędzie się 20 kwietnia 2021 o godzinie 15.00 czasu centralno-europejskiego

  • Postdoc 1 w projekcie ALCITfem

    Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego ogłasza konkurs na stanowisko ADIUNKTA w grupie pracowników badawczych w Instytucie Orientalistyki na Wydziale Filologicznym w dyscyplinie nauki o kulturze w zakresie studiów kurdyjskich stanowisko postdoc na okres 30 miesięcy w projekcie badawczym Aktywizm i jego kulturowe i moralne podstawy: alternatywne obywatelstwo i rola kobiet w Kurdystanie i diasporze finansowanego z Funduszy Norweskich, przez Naukowe Centrum Nauki w ramach programu Grieg. Do konkursu mogą przystąpić osoby, które spełniają wymogi określone w art. 113, 116 ust. 2 pkt 3) ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz zgodnie z § 165 Statutu UJ odpowiadają następującym kryteriom kwalifikacyjnym: 1) posiadają co najmniej stopień doktora; 2) posiadają odpowiedni dorobek naukowy; 3) biorą czynny udział w życiu naukowym. Szczegóły w załączniku poniżej.

  • Wyniki konkursu na stypendium magisterskie w ALCITfem

    Miło nam poinformować, że konkurs na stypendystę studiów II stopnia w projekcie badawczym ALCITfem (Aktywizm i jego moralne i kulturowe podstawy: alternatywne obywatelstwo i rola kobiet w Kurdystanie i diasporze) finansowanym w ramach programu Grieg przez Narodowe Centrum Nauki z Funduszy Norweskich ogłoszony 15.02.2021 został rozstrzygnięty.

  • Postdoc 2 w projekcie ALCITfem

    Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego ogłasza konkurs na stanowisko ADIUNKTA w grupie pracowników badawczych w Instytucie Orientalistyki na Wydziale Filologicznym w dyscyplinie nauki o kulturze w zakresie studiów kurdyjskich stanowisko postdoc na okres 30 miesięcy w projekcie badawczym Aktywizm i jego kulturowe i moralne podstawy: alternatywne obywatelstwo i rola kobiet w Kurdystanie i diasporze finansowanego z Funduszy Norweskich, przez Naukowe Centrum Nauki w ramach programu Grieg. Do konkursu mogą przystąpić osoby, które spełniają wymogi określone w art. 113, 116 ust. 2 pkt 3) ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz zgodnie z § 165 Statutu UJ odpowiadają następującym kryteriom kwalifikacyjnym: 1) posiadają co najmniej stopień doktora; 2) posiadają odpowiedni dorobek naukowy; 3) biorą czynny udział w życiu naukowym. Szczegóły w załączniku poniżej.

  • Dengbeże jako narratorzy przeszłości

    Zapraszamy na seminarium online Dokumentacja i archiwizacja tradycji ustnej: część trzecia, które odbędzie się 16 marca o godzinie 15.00 czasu centralnoeuropejskiego za pośrednictewm aplikacji zoom. Gościem naszego spotkania będzie Dr Metin Yüksel. Organizatorzy: Uniwersytet Jagielloński i Universytet Exeter

  • Dokumentacja i archiwizacja kurdyjskiej tradycji pisanej

    Zapraszamy na seminarium online Dokumentacja i archiwizacja tradycji ustnej: część druga, które odbędzie się 9 marca lutego o godzinie 11.00 czasu centralnoeuropejskiego za pośrednictewm aplikacji zoom. Gośćmi spotkania będą: Rafiq Salih i Seddiq Salih.

  • Dokumentacja i archiwizacja tradycji ustnej: część pierwsza

    Zapraszamy na seminarium online Dokumentacja i archiwizacja tradycji ustnej: część pierwsza, które odbędzie się 25 lutego o godzinie 18.00 czasu centralnoeuropejskiego za pośrednictewm aplikacji zoom.

    Gośćmi spotkania będą Nadire Güntaş Aldatmaz i Mehmet Gültekin.

    Organizatorzy: Uniwersytet Jagieloński i Uniwersytet Exeter

    Spotkanie odbędzie się w języku kurdyjskim: dialektach kurmandżi i zazaki

  • Ogłoszenie konkursowe - stypendium magisterskie

    Dziekan Wydziału Filologicznego i Pracownia Studiów Kurdyjskich UJ ogłaszają konkurs na roczne stypendnium magisterskie w projekcie ALCITfem.  Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 15.03.2021. Konkurs zostanie rozstrzygnięty do 21.03.2021. Szczegóły w załączniku poniżej.

  • Wywiad z Mehmetem Dicle

    Nakładem Wydawnictwa Akademickiego Dialog ukazało się właśnie polskie tłumaczenie opowiadań kurdyjskiego pisarza Mehmeta Dicle. Zbiór dwudziestu dwóch opowiadań zatytułowany Gorączka został przetłumaczony przez Joannę Bocheńską. Publikacja ukazuje się dzięki finansowemy wsparciu Uniwersytetu Jagiellońskiego i firmy KebabKing. Zanim książka się pojawi, zapraszamy do lektury wywiadu z pisarzem.

  • Poszukujemy wykonawcy do projektu badawczego

    Pracownia Studiów Kurdyjskich poszukuje chętnych do udziału jako wykonawcy w projekcie badawczym Obywatele świata: Współczesna literatura kurdyjska i proces kształtowania dziedzictwa kulturowego jako sposoby transformacji i rewitalizacji kurdyjskiego języka i tradycji ustnej. Wymagane, posiadanie dorobku naukowego i zainteresowań związanych z powyższym tematem oraz płynna znajomość języków kurdyjskiego (dialekty kurmandżi, zaza i sorani) oraz angielskiego. Zgłoszenia można nadsyłać mailem na adres  joanna.bochenska@kurdishstudies.pl do dnia 30.06.2020.

  • Zapraszamy na kurs Zazaki

    Pracownia Studiów Kurdyjskich i Zakład Iranistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego mają przyjemność zaprosić na pierwszy w Polsce lektorat: dialektu ZAZA

    Piątki: 14.45-16.15 Instytut Orientalistyki, Mickiewicza 3, s. 4. Pierwsze zajęcia: 06.03.2020. Prowadzenie: Rodî Keskin, Zubeyde Beyaz, Esat Şanlı, Joanna Bocheńska

  • autor: Runak Resulpur

    Solidarność z Rożawą. Wezwanie do działania

    My, niżej podpisani pracownicy i pracownice uczelni wyższych, zarówno zajmujący się tematyką Bliskiego Wschodu, jak i wszyscy ci, którym drogie są uniwersalne wartości życia i godności człowieka, pokój oraz prawa człowieka, stoimy solidarnie z mieszkańcami Północnej i Wschodniej Syrii – Rożawy. Jesteśmy dziś z Kurdami, Arabami, Ormianami, Asyryjczykami i wszystkimi innymi grupami etnicznymi i religijnymi.

  • Nowe studia z językiem kurdyjskim!

    W roku akademickim 2019/20120 Zakład Iranistyki i Pracownia Studiów Kurdyjskich Instytutu Orientalistyki UJ zapraszają na studia II stopnia (magisterskie) z rozszerzonym językiem perskim i kurdyjskim. Są to pierwsze w Polsce studia z językiem kurdyjskim! Znajomość języka kurdyjskiego, ani perskiego nie jest wymagana, natomiast studenci iranistyki, którzy zdobyli licencjat na I stopniu studiów iranistycznych mogą kontynuować naukę perskiego na wyższym poziomie. Zarejestruj się!

  • Zapraszamy na promocję

    Serdecznie zapraszamy na spotkania promocyjne naszej książki Rediscovering Kurdistan's Cultures and Identities: The Call of The Cricket, Palgrave Macmillan 2018.

    Warszawa: 26.02.2019, godz. 18.00, Muzeum Azji i Pacyfiku, ul. Solec 24

    Kraków: 14.03.2019, godz. 18.00, Rynek Główny 34, III piętro

  • Sesja o Abdullahu Jalalu Fatahu

    Instytut Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego, Pracownia Studiów Kurdyjskich Instytutu Orientalistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, oraz Biuro Pełnomocnika Rządu Regionalnego Kurdystanu w Polsce zapraszają na sesję naukową Abdullah Jalal Fatah i pierwsza praca doktorska o tematyce kurdyjskiej obroniona w Polsce w 1978 roku, która odbędzie się 14 maja o godz. 18.00 w Instytucie Socjologii UW, ul. Karowa 18, sala 112, I piętro.

  • rezultat projektu

    Mamy przyjemność poinformować, że książka Rediscovering Kurdistan's Cultures and Identities: The Call of The Cricket ukazała się właśnie w wersji elektronicznej nakładem wydawnictwa Palgrave Macmillan. Wkrótce ukaże się też wersja drukowana.

  • Spotkanie z twórczością Ebrahima Alipoora

    W środę 17.04 i w czwartek 18.04 zapraszamy na spotkanie z Ebrahimem Alipoorem, reżyserem, fotografem i podróżnikiem z Kurdystanu irańskiego, jego filmem, zdjęciami i opowieściami z podróży. Spotkania odbywają się w ramach cyklu Sufizm w Krakowie, pełny program poniżej w formacie pdf. Ponadto 23 kwietnia (wtorek) zapraszamy na projekcję filmu Alipoora w Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie.

  • Archiwum wiadomości 2013-2018

    W poniższej sekcji przedstawiony jest zestaw wiadomości i wydarzeń organizowanych lub współorganizowanych przez Pracownię Studiów Kurdyjskich ZI IO UJ w latach 2013-2018. Ogromna większość działań związana była z realizacją projektu badawczego Jak uczynić głos słyszalnym? Ciągłość i przemiany kurdyjskiej kultury i rzeczywistości społecznej w perspektywie postkolonialnej finansowanego w ramach programu SonataBis1 Narodowego Centrum Nauki w latach 2013-2018.