A A A

Seminarium Kobiety-dengbeże, Kobiety-zbieracze folkloru

Mamy przyjemność zaprosić na seminarium zatytułowane Kobiety-dengbeżowie, kobiety-kolekcjonerki folkloru, które odbędzie się 4 maja 2021 o godzinie 15.00 czasu centralnoeuropejskiego za pośrednictwem platformy zoom. W spotkaniu udział wezmą kolekcjonerki folkloru Gulê Şadkam, Bêrîvan Matyar i Evîndar Şevîn oraz dr Marlene Schäfers. Spotkanie odbędzie się w języku kurdyjskim.

 

Join us on zoom – prosimy o wcześniejsze zalogowanie się do platformy zoom pod linkiem. Po zalogowaniu otrzymają Państwo na maila link do spotkania.

 

 

Gulê Şadkam, urodzona w 1974, pochodzi z wioski w rejonie miasta Qoçanê w Chorasanie. W wieku pięciu lat wraz z rodziną przeprowadziła się do Maszhadu, gdzie skończyła szkołę i uniwersytet. Studiowała fizykę i socjologię. W 2005 roku po raz pierwszy zaczęła zbierać kurdyjski folklor (leksykę, powiedzenia, poezję, opowiadania, przysłowia, zagadki, wiedzę o obyczajach, rzemiośle, odzieży, muzyce i tańcach) Jej publikacje: Paçesor (opowiadania dla dzieci, Meşhed, 2010), Sêxiştîyên Xorasanê (wraz z profesorem Celîlê Celîlem, Viyena 2012), Gotina Pêşîyan (Amed, 2020), Civaknasîya êl û eşîrên Îranê (Opis społeczności i asziretów w Iranie, wraz z dwoma innymi autorami, Meşhed 2020). Od roku 2012 jest pracownikiem publicznej instytucji zajmującej się dziedzictwem kulturowym Kurdów Chorasanu. Obecnie pracuje nad słownikiem kurdyjsko-perskim.

 

 

Bêrîvan Matyar pochodzi z Diyarbekiru (Amed). W roku 2013 uzyskała wykształcenie w zakresie języka kurdyjskiego w instytucie Kurdî-Der, gdzie później prowadziła również zajęcia z języka kurdyjskiego. W 2017 ukończyła Instytut Socjologii Uniwersytetu Dicle. W tym samym czasie uczestniczyła w kursach zbierania folkloru organizowanych przez Fundację Mezopotamia. W 2018 roku rozpoczęła studia magisterskie na kierunku studia kurdyjskie Uniwersytetu Dicle. Jej zainteresowania dotyczą folkloru i tradycji ustnej. Zbieraniem folkloru zajmuje się od 2017 roku, w szczególności interesują ją pieśni ludowe. Jest członkiem rady redakcyjnej czasopisma Folklora Me (Nasz folklor).

 

 

Evîndar Şevîn, pochodzi z Amedu, obecnie mieszka w Mardinie. W 2013 roku ukończyła socjologię na Uniwersytecie Ankarskim. W 2017 uczestniczyła w kursach zbierania folkloru organizowanych przez Fundację Mezopotamia. Jest członkiem rady redakcyjnej i redaktorem czasopisma Folklora Me (Nasz Folklor). Jej praca zatytułowana Meryemnîgarê, poświęcona ludowym opowieściom ukazała się w 2019 nakładem wydawnictwa Fundacji Mezopotamia. Jest członkiem zarządu stowarzyszenia Tum-bel Senê (KESK), oddział w Mardinie.

 

 

Dr Marlene Schäfers jest antropologiem społecznym Brytyjskiej Akademii Newton International Fellow Uniwersytetu w Cambridge. Jej studia skupiają się na wpływie przemocy państwowej na intymne i genderowe aspekty życia, oraz na wzajemnych zależnościach afektu i polityki. Specjalizuje się w antropologii regionów kurdyjskich i Turcji. Doktorat w zakresie społecznej antropologii otrzymała na Uniwersytecie Cambridge, jako badacz, w ramach programu Marii Skłodowskiej-Curie współpracowała również z zespołem Studiów Bliskiego Wschodu i Północnej Afryki na Uniwersytecie Ghent w Belgii.

 

 

Organizatorzy: Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Exeter

 

Seminarium odbywa się w ramach projektu badawczego Obywatele Świata finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki w ramach programu Opus-17.