Kurdish Sun in Winter Warsaw
Serdecznie zapraszamy na festiwal Kurdish Sun in Winter Warsaw organizowany przez Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy wraz z zespołem ALCITfem w dniach 07-09.02.2025 oraz 22.02 w Warszawie. W programie otwarcie wystawy kurdyjskiej artystki Rounak Rasoulpour oraz cykl pokazów filmowych, dyskusji i warsztatów z nimi związanych. Festiwal organizowany jest w ramach projektu Obywatelstwo, migracja i aktywizm kobiet w Kurdystanie i diasporze, który jest częścią inicjatywy Science and Society: Bilateral initiative in Social Sciences, Arts and Humanities finansowanej przez Narodowe Centrum Nauki z Norweskiego Mechanizmu Finansowego (2014-2021) oraz Mechanizmu Finansowego EOG (2014-2021).
W programie:
7 Lutego 2025
15.00 Wernisaż wystawy Jin Jiyan Azadî (Kobieta, Życie, Wolność) prac Rounak Rasoulpour, Łazienki Królewskie, ul. Agrykola, wejście przy Alei Chińskiej. Wystawa czynna do 28 lutego.
Rounak Rasoulpour, jest kurdyjską artystką pochodzącą z Kurdystanu Irańskiego (Rojhelat), obecnie mieszka w Szwecji. Znana jest z pięknych plakatów (w tym plakatu festiwalu), ilustracji i okładek książek, np. wydanego w Polsce zbioru opowiadań Mehmeda Dicle Gorączka (2020). Wystawa trwa do 28 lutego 2025.
17:00 Pokaz filmu Drzewa milczą w reżyserii Agnieszki Zwiefki.
Studio U20, Aleje Ujazdowskie 20
Po filmie zapraszamy na dyskusję Wyobraźnia i migracja: Kurdyjki w filmie i sztuce
Goście: Fatma Edemen, Wendy Hamelink, Rounak Rasoulpour,
Prowadzenie: Kaja Klimek
8 Lutego 2025
17:00 Pokaz filmu Heskif w reżyserii Elif Yiğit
Studio U20, Aleje Ujazdowskie 20
Po filmie zapraszamy na dyskusję Ekologia: woda i polityka na Bliskim Wschodzie
Goście: Elif Yiğit, Dobrosława Wiktor-Mach, Marcin Skupiński
Prowadzenie: Kaja Klimek
9 Lutego 2025
12:00 Pokaz filmu Winners w reżyserii Soleen Yusef
Studio U20, Aleje Ujazdowskie 20
Po filmie zapraszamy na spotkanie Rożawa, czyli jak wygrać mecz
Goście: Fatma Edemen, Marcin Skupiński
17:00 Pokaz filmu Sonne w reżyserii Kurdwin Ayub
Studio U20, Aleje Ujazdowskie 20
Po filmie zapraszamy na dyskusję Rodzina, tożsamość i protest: kurdyjska diaspora w Europie
Goście: Hayal Hanoglu, Karol Kaczorowski
Prowadzenie: Anna Cieślewska
22 lutego
12:00 Warsztaty rodzinne Sztuka w kadrze. Opowieści dengbeżów/ 7+.
Studio U20, Aleje Ujazdowskie 20
Prowadzenie: Anna Szary
Kurdyjskie baśnie i bajki, oparte na przekazach ustnych dengbeżów – tradycyjnych pieśniarzy i opowiadaczy – ukazują bogaty świat mitów, wartości oraz ludowych wierzeń. Wiele z nich to opowieści o bohaterach, którzy muszą zmierzyć się z przeciwnościami losu, demonami, czy przebiegłymi przeciwnikami, aby osiągnąć cel lub ocalić ukochaną osobę. Często pojawia się motyw wędrówki, podczas której bohaterowie zdobywają mądrość i odwagę. W baśniach często występują także magiczne istoty, jak dżiny, czy zwierzęta obdarzone ludzkimi cechami, które pomagają lub przeszkadzają bohaterom. Wszystkie te opowieści są nie tylko rozrywką, ale też skarbnicą moralnych lekcji o odwadze, sprawiedliwości i znaczeniu wspólnoty. Zainspirowani opowieściami dengbeżów, wspólnie stworzymy własną – bogato ilustrowaną – baśń. Zapraszamy na plastyczny storytelling.
Uczestnicy warsztatów otrzymają w prezencie Opowieści dengbeżów. Baśnie i bajki kurdyjskie (Wydawnictwo Namas) ze zbiorów rodziny Calîl. Wybór i tłumaczenia z języka kurdyjskiego (dialektu kurmandżi) dokonała Joanna Bocheńska. Opowieści dengbeżów zostały przepięknie zilustrowane przez Paulinę Krajewską, a książka za swoje ilustracje została nominowana do Ksiązki Roku 2014 przez polską sekcję IBBY.
Więcej szczegółów na stronie CKF Andrzeja Wajdy, Zapraszamy!